Bonusy u povinného a havarijního pojištění. Jak fungují a k čemu slouží?


6.9.2022

Řídíte dobře a jezdíte bez nehod, nebo už jste párkrát za dobu svého řízení nehodu měli? Možná to nevíte, ale takové informace o vás prozradí právě bonusy u povinného ručení. Jak fungují?Cenu povinného ručení ovlivňuje několik faktoru a radí se mezi ne také systém bonusu a malusu. Ty sbíráte za celou dobu svého řidičského období. A jak asi správně tušíte, lépe na tom jste, když jezdíte bez nehod.

Co jsou bonusy a malusy?

Bonus z povinného ručení vyjadřuje slevu na pojistném vyjádřenou v procentech. Ti řidiči, kteří nebourají, mají levnější pojistné. Za každých 12 měsíců bez nehody ušetříte 5 % z ceny povinného ručení. Tato sleva se každý rok navyšuje. Maximální výše bonusu u Kooperativy se muže vyšplhat až na 50 %. Když u této pojištovny máte ještě jiné smlouvy, získáte slevu dalších 6 %. Na druhou stranu malusy jsou v podstatě takové tresty pro neukázněné řidiče. Když způsobíte nějakou nehodu, odečtou se vám procenta z bonusu a klidně můžete přijít například o 3 roky bezeškodného období. Pokud řídíte krátkou dobu, muže se stát, že se dostanete dokonce do záporu a za povinné ručení si připlatíte nad rámec běžných sazeb.

Jak zjistit bonus povinného ručení?

Zjistit, jak velký máte u pojištění bonus, je velmi jednoduché. Pošlete na pojišťovnu žádost o potvrzení bezeškodného období e-mailem nebo poštou. Potvrzení získáte i při osobní návštěvě pobočky. Pokud odcházíte k jiné pojišťovně, nemusíte žádat vůbec, protože pojišťovna vám musí dokument vystavit automaticky bez vyžádání. Samozřejmě to platí i u malusu.

Převod bonusu

Získané bonusy vám zůstávají i v případe výměny vozidla či koupe dalšího. Jezdíte léta s jedním vozem, nasbíráte bonusy a pak si koupíte další. Pojišťovna by vám mela nabídnout slevu povinného ručení na obě vozidla. Pokud přecházíte ke Kooperativě z jiné pojišťovny, nedochází přímo k převodu bonusu, ale převádí se délka bezeškodného období. Nakonec lze také převádět bonus z povinného ručení na havarijní pojištění.

Bonus u havarijního pojištění

Bonusy a malusy ovlivňují i cenu havarijního pojištění. Oproti povinnému ručení se vetšinou využívají bonusy jednodušší formou, protože nefunguje centrální registr, kde by byly uvedeny škody z havarijního pojištění. Obvykle pojistitelé počítají s bonusem, který vám platí u povinného ručení. Povinné ručení vás nemusí vyjít draho. Stačí využívat slevy, které pojišťovny nabízí, jezdit opatrně a bez nehod, abyste získali maximální bonusy.

Fotografie:


Bonusy u povinného a havarijního pojištění. Jak fungují a k čemu slouží? - fotografie