SEAT oslavil na akci „El Espíritu de Montjuïc“ 30. výročí svého sponzorství Letních olympijských her 1992 v Barceloně

22.4.2022

„El Espíritu de Montjuïc“, nejvýznamnější podnik pro historické závodní a soutěžní vozy v jižní Evropě, po dvouleté přestávce znovu připomněl slavnou minulost motoristického sportu. Ročník 2022 se uskutečnil ve dnech 1., 2. a 3. dubna na závodním okruhu Circuit de Barcelona-Catalunya a jeho hlavní hvězdou byla značka SEAT.

SEAT na této akci pripomnel 30. výrocí svého sponzorství Letních olympijských her 1992 v Barcelone. Tri desetiletí uplynula od dosud jediných olympijských her, které se konaly ve Španelsku. Krome samotných sportovcu na nich sehrály významnou roli také nekteré tehdejší modely znacky SEAT, jež olympijské hry aktivne podporovala. S olympijskými hrami v Barcelone jsou navždy spjaty vozy SEAT Toledo Electric, vybavený elektromotorem, a SEAT Ibiza Olímpico. Oba plnily duležité logistické úkoly v barcelonské olympijské vesnici i v rámci závodu, které se konaly behem olympijských her. SEAT si pro devátý rocník akce „El Espíritu de Montjuïc“ pripravil zajímavý program aktivit vcetne testu klasických i moderních automobilu, minimaratonu v ryzím stylu olympijských her v Barcelone, ruzných závodu a prehlídek vozidel na závodním okruhu. Prostor za boxy byl vyhrazen expozicím a dalším aktivitám. Vyvrcholením prvního dne byly testy historických vozu. SEAT vystavil pozoruhodnou radu vozidel od legendárního modelu SEAT 600 a jeho ctyrdverové varianty pres model 800 až po sportovní vozy 128 Sport nebo 1200 Sport „Bocanegra“. Prítomny byly také praktické vozy v podobe modelu 127, 133, Marbella a Ibiza první generace. Španelský výrobce predstavil celkem 20 historických modelu. Úcastníci meli rovnež príležitost vyzkoušet si jízdu s témer všemi zástupci aktuální produktové rady znacky SEAT vcetne nejnovejších modelu. Nejvetší pozornost na této významné akci pro historické vozy, která zažila po pandemii skvelý návrat, vzbuzovaly modernizované modely SEAT Ibiza a Arona spolu s plug-in hybridními modely znacky – SEAT Leon e-HYBRID a SEAT Tarraco e-HYBRID. Byla to bezpochyby skvelá príležitost, jak ukázat obrovský vývojový skok, jehož znacka SEAT v uplynulých trech desetiletích dosáhla. Dalším významným bodem programu víkendové akce byl minimaraton. Jedinecný zážitek na asfaltovém povrchu závodního okruhu umocnila úcast prvního vozu SEAT s nulovými emisemi. Spolecnost SEAT usporádala na pocest 30. výrocí jejího sponzorství Letních olympijských her 1992 v Barcelone malý maraton na závodním okruhu Circuit de Barcelona-Catalunya o délce 4,7 km. Behu se zúcastnilo také více než 100 závodníku z komunity bežcu SEAT Runners. Bežci nesli jednu z originálních olympijských pochodní, do cela startovního pole se postavil SEAT Toledo Electric a za skupinou bežcu jel SEAT Ibiza Olímpico. Isidre López, vedoucí sbírky historických automobilu SEAT, uvedl, že mini maraton podle nej „reprezentuje hodnoty, které SEAT propagoval svou úcastí na Olympijských hrách“. A dodal: „Náš tým tvrde pracoval na tom, abychom mohli znovu spatrit elektrické Toledo a olympijskou Ibizu v akci. Oba vozy se nám podarilo uvést do stejne funkcního stavu, v jakém byly pred 30 lety.“ Nicméne „nejvíce jsme hrdí na nadšení, které vidíme ve tvárích bežcu, obzvlášte tech, kterí se jako dobrovolníci zúcastnili olympijských her“, zduraznil López. Jedním z nich je José María Ochoa, který pracuje ve výrobe a závodu se zúcastnil ve své originální dobrovolnické uniforme: „Je to velmi vzrušující zážitek, skvelá ukázka toho, cím jsme, cím jsme byli a cím se mužeme ve spolecnosti SEAT stát, i všeho, co už jsme dosáhli,“ ríká Ochoa. A je skutecností, že „uplynula tri desetiletí, ale duch zustává stejný,“ ríká nakonec. Verejnost mohla také sledovat závody historických vozu Formule 1 a predvádecí jízdy jedinecných modelu. Akci završily ruzné expozice v prostoru za boxy. Jedna z nich byla venována monopostum Národní formule 1430 a Formule SEAT 1800, jejichž závody SEAT podporoval v 70. letech minulého století. Španelská znacka soucasne oslavila 50. výrocí modelu SEAT 127 expozicí sestavenou z ruzných verzí tohoto praktického hatchbacku vcetne závodní varianty. Akce pripomnela také 40. výrocí modelu Ronda, Fura Crono a Panda Papamóvil. Tricáté výrocí Letních olympijských her 1992 v Barcelone, které SEAT sponzoroval, oslavily vystavené vozy SEAT Toledo Electric, SEAT Toledo Podium a SEAT Ibiza Olímpico.