Jak správně vybrat autobaterii a nabíječku


6.5.2021

Pořízení nové autobaterie nepatří mezi příliš časté servisní úkony. Tento problém se objevuje hlavně ve chvílích, kdy automobil přestává řádně startovat a je zřejmé, že na vině bude právě stará autobaterie, která již nemusí mít dostačující kapacitu. V takovém případě přichází na řadu pořízení nové.Podle čeho vybrat novou autobaterii

Pokud vybíráte novou autobaterii, musíte zvolit správné parametry. To v praxi znamená sledovat například maximální kapacitu. Ta by měla být podobná jako hodnota předchozí baterie. Klasickou variantou jsou autobaterie 12 V. Vždy si také ověřte startovací proud. Ten by měl odpovídat doporučením v manuálu k vozidlu, protože příliš silná baterie by z dlouhodobého hlediska mohla poškozovat startovací mechanismus.

Pozor na rozměry

Kromě funkčních parametrů se nezapomeňte podívat i na faktické rozměry autobaterie. Ta totiž musí sedět do připraveného nosiče v motorovém prostoru. Údaj o ideálních rozměrech akumulátoru může být uveden v manuálu k vozidlu, případně ho jednoduše zjistíte vlastním přeměřením. Při výměně autobaterie může být také čas pro nákup nových svorek, které pomohou s efektivním přenosem startovacího proudu.

Nabíječka autobaterií

Jedním ze způsobů, jak prodloužit životnost autobaterie nebo si pomoci ve chvíli, kdy vozidlo nechce nastartovat, je nabíječka autobaterií. Tu oceníte nejenom pro klasický automobil, který byl například několik měsíců v garáži, ale hodí se i pro zahradní traktůrky a podobné stroje, které využívají akumulátor. Kvalitní nabíječky autobaterií dokážou víceméně téměř naplno využít dostupnou kapacitu. Díky stále připravené nabíječce také zvýšíte šanci, že nebude takový problém nastartovat i za velmi chladného počasí. Základní varianta je navíc prostorově nenáročná i včetně jednoduchého ovládání, se kterým si poradí každý.Fotografie:


Jak správně vybrat autobaterii a nabíječku - fotografie