Co je ČKP a kolik se platí za nepojištěné auto?


21.3.2021

Povinné ručení je jen jiným názvem pro pojištění odpovědnosti z provozu vozidla. Už ze samotného názvu jasně vyplývá, že jeho platba je skutečně povinná. Přesto se najdou lidé, kteří toto pojištění neplatí. Kdo na ně dohlíží a jaké jsou pokuty za nepojištěná auta?O platbu povinného ručení se stará ČKP, tedy Česká kancelář pojistitelů. Jde o profesní organizaci, která sdružuje všechny pojistitele, u nichž si v ČR můžete sjednat povinné ručení.

Co všechno má na starosti ČKP?

ČKP má celou řadu úkolů. V prvé řadě spravuje garanční fond, z nějž se hradí škody způsobené nepojištěnými vozidly. Z povinného ručení jsou hrazeny škody při dopravních nehodách způsobené třetím osobám, a když jej nemáte, peníze jdou z Garančního fondu ČKP. Kde se berou peníze v tomto garančním fondu? Přispívají do něj řidiči, již nemají sjednané povinné ručení, ale o tom až za chvíli.

ČKP dále provozuje informační středisko pro poškozené, ve kterém si můžete vyhledat pojišťovnu podle SPZ (u českého vozidla) nebo zástupce zahraniční pojišťovny. Pak víte, u koho uplatňovat škodu.

ČKP má na starosti rovněž linku pomoci řidičům 1224, uzavírá dohody s pojistiteli z cizích států, vede evidence i statistiky a komunikuje s Centrálním registrem vozidel. Porovnává svoje data o pojištěných vozidlech s daty o registrovaných vozidlech a tímto způsobem zjišťuje vozidla nepojištěná.

Za nepojištěné vozy se platí příspěvek do garančního fondu

Už jsme si prozradili, že po majitelích nepojištěných vozů vyžaduje ČKP příspěvek do garančního fondu. Do jaké výše pokuty ČKP ukládá? Sazba je stanovená za den a záleží na typu vozidla. Například za osobní automobil s objemem válců motoru do 1000 cm3 včetně je to 30 Kč za den.

ČKP obesílá majitele nepojištěných aut až po celém známém nepojištěném období. Pouze v případě, že je dlužná částka příliš vysoká, je kontaktuje už během daného období, aby pak neplatili příliš vysoké sumy.

Pokud výzvu k úhradě příspěvku obdržíte, co nejdříve ji zaplaťte převodem z účtu či platební kartou. Jestliže vám informace o platbě nepřišly spolu s výzvou k zaplacení, najdete je na webu ČKP po zadání SPZ vašeho vozidla. Domníváte-li se, že je výzva neoprávněná (povinné ručení máte, vůz jste prodali atd.), okamžitě kontaktujte ČKP.Fotografie:


Co je ČKP a kolik se platí za nepojištěné auto? - fotografie