Co je ČKP a kolik se platí za nepojištěné auto?


21.3.2021

Povinné rucení je jen jiným názvem pro pojištení odpovednosti z provozu vozidla. Už ze samotného názvu jasne vyplývá, že jeho platba je skutecne povinná. Presto se najdou lidé, kterí toto pojištení neplatí. Kdo na ne dohlíží a jaké jsou pokuty za nepojištená auta?O platbu povinného rucení se stará CKP, tedy Ceská kancelár pojistitelu. Jde o profesní organizaci, která sdružuje všechny pojistitele, u nichž si v CR mužete sjednat povinné rucení.

Co všechno má na starosti CKP?

CKP má celou radu úkolu. V prvé rade spravuje garancní fond, z nejž se hradí škody zpusobené nepojištenými vozidly. Z povinného rucení jsou hrazeny škody pri dopravních nehodách zpusobené tretím osobám, a když jej nemáte, peníze jdou z Garancního fondu CKP. Kde se berou peníze v tomto garancním fondu? Prispívají do nej ridici, již nemají sjednané povinné rucení, ale o tom až za chvíli.

CKP dále provozuje informacní stredisko pro poškozené, ve kterém si mužete vyhledat pojištovnu podle SPZ (u ceského vozidla) nebo zástupce zahranicní pojištovny. Pak víte, u koho uplatnovat škodu.

CKP má na starosti rovnež linku pomoci ridicum 1224, uzavírá dohody s pojistiteli z cizích státu, vede evidence i statistiky a komunikuje s Centrálním registrem vozidel. Porovnává svoje data o pojištených vozidlech s daty o registrovaných vozidlech a tímto zpusobem zjištuje vozidla nepojištená.

Za nepojištené vozy se platí príspevek do garancního fondu

Už jsme si prozradili, že po majitelích nepojištených vozu vyžaduje CKP príspevek do garancního fondu. Do jaké výše pokuty CKP ukládá? Sazba je stanovená za den a záleží na typu vozidla. Napríklad za osobní automobil s objemem válcu motoru do 1000 cm3 vcetne je to 30 Kc za den.

CKP obesílá majitele nepojištených aut až po celém známém nepojišteném období. Pouze v prípade, že je dlužná cástka príliš vysoká, je kontaktuje už behem daného období, aby pak neplatili príliš vysoké sumy.

Pokud výzvu k úhrade príspevku obdržíte, co nejdríve ji zaplatte prevodem z úctu ci platební kartou. Jestliže vám informace o platbe neprišly spolu s výzvou k zaplacení, najdete je na webu CKP po zadání SPZ vašeho vozidla. Domníváte-li se, že je výzva neoprávnená (povinné rucení máte, vuz jste prodali atd.), okamžite kontaktujte CKP.Fotografie:


Co je ČKP a kolik se platí za nepojištěné auto? - fotografie