9.3.2021

Jeho Velicenstvo španelský král Filip VI. a predseda španelské vlády Pedro Sánchez navštívili sídlo spolecnosti SEAT S.A. v Martorellu u príležitosti oslav 70. výrocí španelského výrobce automobilu. Oba vzácné hosty doprovázeli Dr. Herbert Diess, predseda predstavenstva koncernu Volkswagen a predseda dozorcí rady spolecnosti SEAT, a Wayne Griffiths, predseda predstavenstva spolecnosti SEAT S.A. Mezi dalšími pozvanými hosty byli ministr prumyslu Reyes Maroto a Stefan Piëch a Mark Porsche, clenové správní rady spolecnosti SEAT.

Koncern Volkswagen, spolecnost SEAT S.A. a španelská vláda behem návštevy zduraznily spolecnou vizi trvale udržitelné transformace automobilového prumyslu. Koncern Volkswagen a SEAT S.A. vyjádrily ochotu spolupracovat na premene prumyslové infrastruktury a výstavbe ekosystému pro elektromobilitu a urychlit ekonomické oživení Španelska. Spolecnost již loni oznámila zámer investovat 5 miliard eur do elektromobility do roku 2025.

V hlavních rysech byl nastínen projekt urychlení vývoje ekosystému pro elektromobilitu pod vedením koncernu Volkswagen a spolecnosti SEAT S.A. Tento projekt se zamerením na velké a stredne velké podniky umožní spolupráci klícových organizací z ruzných odvetví, napríklad energetické firmy Iberdrola, telekomunikacní spolecnosti Telefónica, financního domu CaixaBank, technologického centra Asti nebo velkých dodavatelu pro automobilový prumysl, jakými jsou Gestamp nebo Antolín. Tato progresivní iniciativa s ambiciózními cíli má velký potenciál vytváret nová pracovní místa, a to predevším pro mladé lidi.

Španelsko by se mohlo stát evropským centrem elektromobility

Španelsko má jako druhý nejvetší výrobce automobilu v Evrope velkou odpovednost za dosažení cílu stanovených pro rok 2030 „Zelenou“ dohodou pro Evropu. Proto je zásadní, aby Španelsko urychlilo vytvorení elektromobilového ekosystému, podporovalo poptávku a budovalo verejnou nabíjecí infrastrukturu. Spolecná vize budoucnosti zahrnuje lokální výrobu malých elektromobilu v závode Martorell a místní výrobu akumulátorových clánku a modulu.

„Španelsko se muže vyvinout v evropské centrum elektromobility. Sdílíme vizi španelské vlády: transformaci automobilového prumyslu. Modernizace prumyslových struktur a vytvárení perspektivních pracovních míst muže posloužit jako presvedcivý vzor pro celý region. Doufám, že Komise EU má politickou vuli uskutecnit tento prestižní projekt, který má pro Španelsko historickou duležitost,“ rekl Herbert Diess, predseda predstavenstva koncernu Volkswagen a predseda dozorcí rady spolecnosti SEAT S.A.

„Pred 70 lety jsme postavili tuto zemi na kola. Nyní je naším cílem postavit Španelsko na elektrická kola. Aby se to stalo realitou, souhlasí všechny strany s tím, že Španelsko musí vybudovat rozsáhlou a spolehlivou nabíjecí infrastrukturu s plošným pokrytím a stimulovat poptávku pobídkami. Španelsko by melo nastoupit cestu elektrifikace,“ dodal Wayne Griffiths, predseda predstavenstva spolecnosti SEAT S.A.

Pohled do budoucnosti spolecnosti SEAT S.A.

Jeho královské Velicenstvo a ministerský predseda navštívili v jižní Evrope jedinecné designové centrum SEAT, v nemž vznikají designy nových modelu SEAT a CUPRA. Dr. Werner Tietz, clen predstavenstva spolecnosti SEAT S.A., odpovedný za výzkum a vývoj, ukázal obema vzácným hostum nové modely, které obe znacky uvedou na trh v nadcházejících letech. Jeho Velicenstvo španelský král Filip VI. a predseda vlády Pedro Sánchez se také seznámili s investicním plánem spolecnosti SEAT do roku 2025.

Poté pokracovali do srdce prumyslového areálu v Martorellu, v nemž navštívili montážní linku 2. Zde SEAT zapocal svou elektrifikacní transformaci spuštením výroby prvních externe nabíjitelných hybridních modelu v historii spolecnosti, SEAT Leon e-HYBRID a CUPRA Leon e-HYBRID. V uplynulých týdnech k nim navíc pribyl tretí model, CUPRA Formentor e-HYBRID.

Státní cinitelé poté zamírili k centrále CUPRA Garage, která byla otevrena v únoru 2020. V ní se seznámili s elektrifikovanými vozidly nabízenými spolecností SEAT, s externe nabíjitelnými hybridními verzemi modelových rad Leon, SEAT Tarraco a CUPRA Formentor a s prvním elektricky poháneným motocyklem v historii spolecnosti, jímž je SEAT MÓ eScooter 125.

Koncern Volkswagen, SEAT S.A. a španělská vláda sdílejí vizi Španělska jako budoucího centra elektromobility - fotografie Koncern Volkswagen, SEAT S.A. a španělská vláda sdílejí vizi Španělska jako budoucího centra elektromobility - fotografie Koncern Volkswagen, SEAT S.A. a španělská vláda sdílejí vizi Španělska jako budoucího centra elektromobility - fotografie Koncern Volkswagen, SEAT S.A. a španělská vláda sdílejí vizi Španělska jako budoucího centra elektromobility - fotografie Koncern Volkswagen, SEAT S.A. a španělská vláda sdílejí vizi Španělska jako budoucího centra elektromobility - fotografie Koncern Volkswagen, SEAT S.A. a španělská vláda sdílejí vizi Španělska jako budoucího centra elektromobility - fotografie