Petr Fulín: Desítka ve WTCR na Slovakiaringu byla na dosah


11.10.2020

V neděli vyvrcholil světový šampionát WTCR na Slovakiaringu trojicí závodů, ve kterých odstartoval jediný český jezdec Petr Fulín v týmu VEXTA DOMY. Po prvním ne příliš vydařeném závodě si Petr spravil chuť úžasnými souboji ve zbývajících dvou jízdách.Díky stávkující technice se Petrovi Fulínovi nepodařilo v kvalifikaci zajet lepší než 18. místo, ze kterého pak musel startovat do všech tří závodů. První z nich se odehrál už v ranních hodinách a povrch slovenského okruhu poukazoval na to, že nepůjde rozhodně o nic lehkého. Trať nestihla vyschnout, bylo tak na jezdcích, jestli zvolí suché nebo mokré pneumatiky. Slicky byly riskem, mokré naopak jistotou. Petr Fulín vsadil na třetí variantu a zkombinoval slicky na přední nápravě a mokré pneumatiky na zadní. Tahle volba se však neukázala jako nejlepší a první závod dokončil na stejné pozici, ze které odstartoval. Tedy na 18. místě.

“Ráno nebylo jednoduché, protože trať nebyla suchá, ani úplně mokrá. Museli jsme volit mezi suchými a mokrými pneumatikami. Já vsadil na kombinaci, protože jsem očekával, že bude zadek hodně klouzat. Bohužel se to neukázalo jako dobrá volba a celý závod jsem s autem bojoval. Příliš se mi nepovedl start, propadl jsem se až na 22. místo a musel jsem se probojovávat dopředu. I přes tuto kombinaci pneumatik bylo auto extrémně přetáčivé, takže 18 místo bylo v tu chvíli maximum možného. Varianta pouze slicky nakonce u konkurence vyšla jako lepší,” uvádí Petr Fulín.

I do druhého závodu startoval Petr Fulín z 18 místa, ale tentokrát bylo jasné, že se pojede za sucha a na suchých pneumatikách. Ani napodruhé neměl Petr ideální start, ale přežil hodně dramatické první kolo, kdy došlo k mnoha strkanicím a také k několika nehodám. Od druhého kola se však Petr Fulín začal prokousávat startovním polem směrem vzhůru až k 12. místu. Po restartu závodu se propadl o dvě místa zpět a zbytek závodu věnoval souboji s Aurélienem Comtem na Renaultu Mégane TCR. Na konci závodu Petr zabojoval a v posledním kole Francouze předjel. Díky výpadku Nestora Girolamiho, ale také penalizaci Jean-Karla Verneyho za společnou kolizi, dokončil Petr druhý závod na pěkném 11. místě. A dodává k tomu: “Druhý závod, to už bylo úplně jiné. Auto docela fungovalo, start nebyl tak tragický jako v prvním závodě a dokázal jsem držet krok s konkurencí. Pořád jsem sice nebyl spokojen s fungováním diferenciálu, takže jsem musel volit konzervativnější jízdní styl a neutahovat tolik zatáčky, ale postupně jsem se dostával vpřed. Podařilo se mi také vyhnout zásadním strkanicím a nakonec jsem zvládl v posledním kole překonat i Comteho s Renaultem Mégane TCR, který má podstatně příznivější BOP. To mě hodně potěšilo. Přesto mě mrzí ta první desítka, která byla hodně blízko. Chyběla mi necelá sekunda, abych splnil vytyčený cíl.”A pak už přišel poslední závod, který přinesl z pohledu týmu VEXTA DOMY nejdramatičtější souboje ve skupince bojující o 11. až 15. místo, ve které se Petr Fulín pohyboval. Bojovalo se v ní po celý závod. Petr se utkával se světovými esy jako Thed Björk, Yvan Muller a Tiago Montiero. Nedarovali si ani centimetr tratě, což bylo na Petrově autě v cíli znát. V jednu chvíli byl Petr Fulín na 12.místě a opět neměl daleko do první desítky. V závěru pak došlo na souboj mezi trojicí jezdců s fantastickým dojezdem do cíle, kde Petra Fulína od 12. místa dělilo jen 0,239 s. “Do posledního závodu jsme opět lehce upravili nastavení, které ale nepřineslo očekávané zlepšení. Dokázal jsem bojovat s ostatními, ale cítil jsem, že na výjezdech ztrácím. Hodně jsem se musel bránit. Ke konci závodu mi odcházely brzdy a bylo pro mě důležité auto dovézt do cíle. Závěr byl ale velkolepý, protože být za světovým šampiónem o 0,075 s. se nestává každý den” upřesňuje Petr Fulín z týmu VEXTA DOMY.

Na výsledky Petra Fulína a týmu VEXTA DOMY v průběhu závodního víkendu WTCR na Slovakiaringu lze pohlížet z různých úhlů. Na jednu stranu by se mohlo zdát, že Petr Fulín nedosáhl na stanovený cíl, být do desátého místa, ale na stranu druhou byl nejrychlejší z trojice soukromých týmů provozujících závodní speciál Cupra León Competición (Mikel Azcona má tovární podporu) i přesto, že dva maďarští jezdci jedou celou sezónu, a s větší hmotností díky divoké kartě dokázal dokončit závody na 18., 11. a 14. místě a zároveň sváděl souboje s největšími světovými esy závodů cestovních vozů.A jak tento víkend hodnotí sám Petr Fulín? “Jako pravý závodník nejsem spokojený s tím, že se mi nepodařilo pokořit první desítku a nezopakoval jsem páté místo z roku 2018. Na druhou stranu jsem poprvé usedl do nejnovější specifikace Cupry León Competición, protože v ESET cupu jezdím se starším vozem, poprvé jsme jeli pneumatiky Goodyear a do světového šampionátu jsme se podívali pouze na jeden závod. Myslím si, že to nakonec nebylo tak špatné. Na závěr musím poděkovat celému týmu, inženýrovi i všem mechanikům, kteří tři dny neúnavě pracovali na mém voze, a také svým partnerům, společnosti VEXTA DOMY, HELIOS, MOTOREX, SPIES HECKER a Autoklubu Česká republika, bez kterých by se tento start vůbec neuskutečnil. Doufám, že to nebylo naposledy, co jsem ve WTCR zanechal svoji stopu.”