Nekrmte své auto předraženými autodíly – nejsou lepší, pouze dražší


20.2.2020

Porucha na automobilu se umí pěkně prodražit, někdy i v záruce, když vám autorizovaný servis s úsměvem sdělí, že jde přece o spotřební zboží, na které se záruka nevztahuje. Ano, i s tímto se setkáte a pravdu si prostě musíte „vyhádat“. V Česku je však průměrné stáří automobilů dokonce více než 15 let. Naše auta tedy netrápí ani tak problémy novorozenců a nedochůdčat, jako spíše geriatrické problémy. Není téměř chvíle, kdy by s autem něco nebylo, a předražené autodíly jsou pravidelným a nepříjemným zásahem do našich rodinných rozpočtů.Cena součástek dělá cenu opravy

Součástky v autě se prostě opotřebovávají a musíme počítat s tím, že nás u starších automobilů čekají určité servisní zásahy. Některé by se měly dělat pravidelně, po určitém počtu najetých kilometrů nebo měsíců, jiné řešíme nahodile při poruše automobilu. Rozdíl v servisech je velký. Nejen kvůli ceně práce. Při pohledu na rozpis účtu za opravu zjistíte, že se malé servisy od těch velkých a autorizovaných v hodinové částce za práci zase tolik lišit nemusejí. Je to citlivá a hlídaná položka, takže si to nemohou dovolit. Avšak v čem se liší zcela diametrálně, to může být cena součástek a dalšího materiálu použitého při opravě.

Z vlastní zkušenosti můžeme říci, že rozdíl v ceně za výměnu rozvodů, v automobilu byl 40 000 Kč (bez DPH) v autorizovaném servisu vs. 9000 Kč (pozor, včetně DPH) v menším servisu. Cenu hodinové práce přitom v předběžné kalkulaci uváděly oba servisy stejnou.

Jako zákazníci občas nevěříme vlastním očím, když nám některé servisy naúčtují cenu za součástku třeba 5000 Kč, a tu samou pak najdeme na internetovém e-shopu za desetinu ceny.

Naučte se nakupovat autosoučástky levně

Mnohdy se dostaneme do prekérní situace. Na dálnici se nám pokazí auto, odtahovka nás odtáhne do nejbližšího autoservisu. Jsme rádi, když jsou nám ochotni auto na počkání opravit, případně nás odvést i s dítětem domů, nebo nám půjčit náhradní vůz. Ve stresu z porouchaného auta nejsme schopni hned řešit ceny součástek, navíc zpočátku ani nevíme, o jakou závadu jde. Automobil potřebujeme rychle provozuschopným. Pokud to ale jde, nenechte servisy na sobě zbytečně vydělávat. Hledejte součástky v kvalitních internetových e-shopech. Takovým je i prodejce autodílů Voton.cz. E-shop nabízí originální a kvalitní díly za výborné ceny. Součástky vám pošle kamkoliv po ČR prostřednictvím České pošty, Zásilkovny, PPL nebo DPD.

Rozhodně se nemusíte bát, že na internetu koupíte nekvalitní autodíly s pofidérním původem, pouze repasované, nebo neoriginální. I když ty neznačkové rozhodně nebývají méně kvalitní než ty značkové. E-shopy s autodíly jsou levnější nejen než součástky dodané autorizovanými servisy, ale i ve srovnání s levně se tvářícími velkými sítěmi kamenných prodejců součástek.

Proč se ceny autodílů tak výrazně liší?

U servisů, zejména těch autorizovaných, se jejich provozovatelé „hojí“ vysokou cenou součástek. Aby byly konkurence schopní, musí mít nízkou cenu práce. Mnohdy vám ale započítávají práci dvou techniků místo jednoho a mnohonásobně navýší cenu autosoučástky.

Pokud jde o ceny autodílů v kamenných prodejnách a v e-shopech, je důležité hledat vždy takového prodejce, který má nejblíže k primárnímu zdroji autosoučástek. Cena vždy roste v závislosti na počtu zprostředkovatelů mezi zdrojem a finální prodejnou. Ale rozdíl je též v marži, kterou si prodejce k součástce přihodí. Není to ničím limitováno, a je to na zvážení každého prodávajícího.

Mnohdy do ceny vstupuje i marketing. Prodejci, kteří se chtějí tvářit, že mají skvělé ceny, chvíli drží vyšší cenu, než ji následně sníží. Nebo mají zájem prodávat zejména vybraným velkoodběratelům, takže těm nabídnou slevy, ale jako běžný malospotřebitel zaplatíte cenu plnou.

Jestliže vás zajímá, jak funguje trh s autodíly, co vše platíte v ceně autosoučástky, a proč se tak diametrálně ceny u prodejců liší, přečtěte si článek na toto téma, který najdete po kliknutí na odkaz výše.Fotografie:


Nekrmte své auto předraženými autodíly – nejsou lepší, pouze dražší - fotografie