Jak často měnit olej?


30.12.2019

Motorový olej je základní kapalinou, bez které se vozidlo prostě neobejde. Jeho hlavním smyslem je promazávaní částí motoru, dále čištění, ochrana před poškozením, a v neposlední řadě také chlazení. Motorový olej zajišťuje správný chod motoru a prodlužuje jeho životnost.Proč olej měnit?

Olej však během času stárne a jeho vlastnosti se vyčerpávají. U naftových motorů se snižuje účinnost aditiv a motor se tak zanáší sazemi, u zážehových motorů pak může dojít k ředění oleje benzínem. Na kvalitu má vliv samozřejmě i opakované vyšší tepelné působení. Z toho důvodu je nutné olej v motoru měnit.

Jak často měnit olej v motoru?

Olej by se měl měnit v pravidelném intervalu. Základní orientaci vždy uvádí výrobce. Vliv na délku intervalu mají především typ vozu, způsob jeho využití, převodový systém, druh paliva a rozhodně také řidičské návyky. Jak často tedy olej měnit?

  • dle najetých kilometrů (obvykle 15 – 20 000 km)
  • dle délky tras (delší trasy jsou pro olej i motor šetrnější)
  • dle stylu jízdy (vytáčení do maxima a vytáčení za studena)
  • vždy však alespoň 1x ročně

Jak vyměnit motorový olej?

Nejsnadnější způsob je navštívit autoservis. Pokud si však chcete měnit motorový olej sami, musíte dodržet jen pár pravidel. Auto by mělo stát na rovném povrchu, zabrzděné převodovkou a ruční brzdou. Výpustní ventil je pod autem, tak je nutné ho přizvednout heverem a zabezpečit. Olej nechte pořádně vykapat do připravené nádoby. Lépe vytéká alespoň částečně zahřátý olej. Vyměňte také olejový filtr. Zátku od olejové vany opět pořádně zašroubujte. Nyní můžete dolít nový olej.

Jak vybrat správný motorový olej?

Motorové oleje mají svá specifika, která se přizpůsobují jednotlivým typům vozů. Proto by se výběr motorového oleje neměl podceňovat. Je nutné dbát především na pokyny výrobce, které jsou v příručce každého vozidla. Nedohledáte zde značku, ale označení vhodného maziva podle viskozitní nebo výkonnostní specifikace.

Specifikace SAE

Viskozitní specifikace SAE je dána zimními třídami (čísla a písmeno W před pomlčkou), která udávají schopnost motoru nastartovat při nízkých teplotách, a letními třídami (čísla za pomlčkou), které uvádějí viskozitu oleje v letních teplotách. Vzhledem k tomu, že se oleje používají pro celoroční provoz, jsou označovány oběma třídami, jako je 15W-30, 10W-40 a podobně.

Specifikace ACEA, API a firemní normy

Tyto výkonnostní specifikace označují okamžité a dlouhodobé vlastnosti oleje, které se projevují při různém zatížení. Jde především o výši ochrany před opotřebením, hodnotu oxidační stability, ochranu před korozí a tvorbou usazenin atd.

Jak dolít olej?

Každý vůz má předepsané množství oleje, které potřebuje. Kontrolu hladiny provádějte průběžně během dolévání pomocí vysouvací rysky. Pro každé měření ji vytáhněte, otřete a znovu vložte. Správný olej a jeho správné množství mají nezaměnitelný vliv na bezproblémový chod motoru.
 

Foto: SIGAUS – www.sigaus.es, CC BY-SA 4.0, OdkazFotografie:


Jak často měnit olej? - fotografie