Pečujte o své vozidlo! V zimě obzvláště!


3.12.2019

Osobní vozidlo je v podstatě dalším členem domácnosti. Péči vyžaduje téměř celoročně. Úkony, jež vyžaduje, se však mění dle sezony. Jaké jsou aktuální právě na podzim a v zimě?Podzimní a zimní péče o automobil je specifická. Obecně by se dalo říci, že čím níže venkovní teploty klesnou, tím ostražitější byste měli být.

Čisté čelní sklo

Na cesty byste se například neměli vydávat bez dostatečného množství nemrznoucí směsi do ostřikovačů. Pojem nemrznoucí směs je přitom klíčový. Letní směs do ostřikovačů vám v nádržce zamrzne, a tudíž bude k ničemu. Ve hře může být i náš život. Čisté čelní sklo je skutečně základem. Řidič zkrátka musí dobře vidět, ale také být dobře viděn ostatními motoristy. Z tohoto důvodu také pravidelně kontrolujte stav světlometů.

Bez zimních pneu nikam nevyjíždějte!

Další nezbytnou součástí zimní výbavy jsou zimní pneumatiky. Nejenže je pravidelné „přezouvání“ dané zákonem, ale kvalitní zimní gumy jsou opět zárukou bezpečné jízdy nejenom na zasněženém a namrzlém povrchu. Zkrátka jsou designované na specifické atmosférické podmínky. Důležitá zde je především hloubka dezénu, která by u zimní pneumatiky neměla být nižší než 4 mm.

Jak je na tom vaše autobaterie?

V zimním období autobaterie dostává pořádně zabrat. Její stav je přitom klíčový pro to, zda vozidlo vůbec nastartujeme. Životnost autobaterie obecně snižuje její nepoužívání. Čím méně s vozidlem jezdíme a čím méně ji nabíjíme při jízdě, tím se snižuje její kapacita. Autobaterii však nesvědčí ani nízké teploty a městský provoz. Stav baterie byste tedy měli pravidelně kontrolovat, ať již voltmetrem, zkoušečkou či při samotném startování.

Zkontrolujte platnost svého povinného ručení!

Jak je na tom vaše povinné ručení? Respektive máte uzavřenou smlouvu o povinném ručení? Měli byste? Tato povinnost je opět daná zákonem, především vás ale chrání. Způsobíte-li dopravní nehodu a budete-li uznáni jejím viníkem, bez platného povinného ručení půjdou veškeré náklady na váš účet. A ten se může vyšplhat k milionům! Ve vlastním zájmu se proto ujistěte, že jste se s platbou neopozdili. Vhodné je v této souvislosti samozřejmě mít uzavřené i havarijní pojištění včetně připojištění čelního skla. Tak šťastnou cestu!

podzimni-silnice

Fotografie:


 Pečujte o své vozidlo! V zimě obzvláště!  - fotografie