Co dělá v autě imobilizér?


2.10.2019

Samozřejmě každý by uvítal možnost nechat auto jen tak stát, vyřídit si vše potřebné a vrátit se k němu na stejné místo, v dnešní době je to ale jen utopický sen, naopak se musíme snažit si auto co nejvíce zabezpečit před případnou krádeží. Imobilizér je jedním z efektivních způsobů, jak mít auto v bezpečí.Jak funguje?

Imobilizér je nejoblíbenější a také nejefektivnější způsob zabezpečení vozu před zloději. Je to zabezpečovací elektronické zařízení, které pracuje s čipy a aktivuje se vždy, když vyndáte klíč ze zapalování. Je to proto, že v klíči od auta, jeho krytu nebo případně jiném zařízení jsou v čipu uloženy kódy, se kterými imobilizér komunikuje. Když mezi čipem a imobilizérem neproběhne ta správná komunikace, informace do řídící jednotky se nedostane a není možné auto nastartovat a odjet. Pouze oprávněný majitel vozidla nebo držitel správného klíče s čipem imobilizér deaktivuje a s autem lze jezdit, neoprávněný uživatel jednoduše nenastartuje auto, a tak s ním nemůže odjet. Starší auta mají jen čipy s pevně danými kódy, u novějších vozů už je to složitější a před každým startem se generuje unikátní kód platný jen pro tu danou chvíli.

Co dělat při poškození nebo ztrátě?

Nemožnost nastartovat a odjet ale může být i důvodem k obavám samotného majitele vozu, že klíče někde ztratí nebo se mu povede je poškodit či rozbít a pak už se svým autem nikdy neodjede. Není důvod se bát, výroba autoklíčů není ve specializované firmě problém, a to včetně případného překódování. I když tak klíče poškodíte nebo zničíte, s novými můžete svůj vůz opět užívat a jezdit s ním, jako by k žádnému problému s klíči nedošlo. Ani když se rozbije samotný imobilizér, nemusíte panikařit. Když vás začne zlobit, přes autoklíče nejde nastartovat a na palubní desce vám nejspíše i svítí kontrolka imobilizéru, najděte si čas odvézt auto do specializované dílny. Celý proces je vázaný na řídící jednotku, přijeďte tedy svým autem a počítejte na diagnostiku a opravu imobilizéru s několika hodinami či několika dny. Ke zdárné opravě bude potřeba mít i doklady od vozu a ideálně také originální klíč.

Imobilizér dokáže chránit vaše auto před zloději a v případě, že nepracuje, jak má, pomůže jeho oprava. Jen vždy řešte vše včas a nečekejte, až se problém zvětší a oprava bude náročnější.Fotografie:


Co dělá v autě imobilizér?  - fotografie