Jak se prodávaly SEATy v roce 2016?


23.2.2017

V absolutních číslech dobře, prodalo se jich o 647 více než v předešlém roce, ani podíl na trhu se nijak zásadně nezměnil a drží se okolo 3 %. Nejprodávanějším modelem SEATu, pokud sečteme verze hatchback a ST po vzoru ostatních automobilek, je Leon. V běžné verzi se ho loni prodalo 1977 kusů, z toho více než 80 % firemním zákazníkům. Verze ST se prodalo 1653 kusů, v oblibě ho mají také firmy, zde ze 70 % procent. Po sečtení obou verzí se jedná o 13. nejprodávanější vůz v ČR, prodalo se ho podobný počet kusů jako Volkswagen Polo, Kia Cee'd nebo Ford Focus.O několik příček níže se umístila menší Ibiza na 21. místě s 2386 kusy, což je podobně jako má Hyundai i20. Na 77. místě se pak umístilo Toledo s 600 prodanými kusy, většina z nich šla oproti obecnému trendu v ČR soukromým osobám.

V září se poprvé ve statistikách prodejnosti začalo objevovat nové SUV SEAT Ateca, které si stihlo za loňský rok najít celkem 82 zákazníků. Drtivá většina byla i v tomto případě na firmu, jak tomu tak ostatně bývá, výjimkou u SUV je snad jen Mitsubishi ASX, které si kupuje 3x více soukromých osob než firem.

Pokud se podíváme na barvy, nejvíce se prodalo SEATů v bílé barvě či jejím odstínu, což odpovídá novodobému trendu v nákupu nových vozidel. Následuje černá, šedá, červená a u SEATů oblíbená žlutá.

Rok 2017 vypadá pro SEAT velmi nadějně - SUV Ateca získává velmi kladné hodnocení napříč magazíny, přichází také nová Ibiza, v průběhu roku bychom se také měli dočkat malého SUV Arona založeného na Ibize. SEAT tak sází na rostoucí SUV segment, ve kterém to bude mít ale těžké, protože nová SUV plánuje velké množství značek a konkurence je v tomto odvětví velmi vysoká. S trhem tak jistě velmi zamíchá nová Škoda Kodiaq, která je zaměřená spíše na praktičnost, kterou český trh velmi oceňuje. SEATy ale často kupují lidé, kteří upřednostňují sportovní vzhled, i zde však přijde konkurence, a to v podobě Alfy Romeo Stelvio, založené na Giulii. Připravová Ateca Cupra tak bude mít konkurenci, jejíž srovnání bude jistě velmi zajímavé.

(REKLAMNÍ SDĚLENÍ)Fotografie:


Jak se prodávaly SEATy v roce 2016?  - fotografie