SEAT S.A. zavádí v závodě Martorell autonomní mobilní roboty

30.4.2021

Závod Martorell spolecnosti SEAT S.A. pokracuje ve vývoji a využívání digitální nástroju a rešení na své ceste k chytrejší, digitalizovanejší a sítove propojenejší výrobe. Spolecnost v rámci tohoto cíle uvedla do provozu dva autonomní, spolupracující mobilní roboty, kterí se prizpusobují potrebám zamestnancu a pomáhají jim s ruznými úkoly, napríklad s prepravou dílu.

SEAT S.A. používá tyto roboty s názvem EffiBOT jako první výrobce automobilu ve Španelsku. Spolecnost tím pokracuje v optimalizaci svých výrobních procesu a zefektivnování rízení zdroju a komunikace mezi ruznými oddeleními spolecnosti.

Herbert Steiner, clen predstavenstva spolecnosti SEAT S.A., odpovedný za výrobu a logistiku, uvedl: „S autonomními mobilními roboty znovu stojíme v cele inovací v automobilovém prumyslu. Jsou také jasnou ukázkou, jak mohou roboti spolupracovat se zamestnanci a usnadnovat jim práci. Jejich využitím ciníme další krok v realizaci Prumyslu 4.0 a zvyšování efektivity, flexibility, agility a konkurenceschopnosti.“

EffiBOT: inteligentní robot
EffiBOT je robot vyvinutý francouzskou spolecností Effidence, s níž SEAT S.A. spolupracuje na optimalizaci provozních procesu v závode Martorell. Robot nepretržite sleduje své okolí v rozsahu 360° a v areálu výrobního závodu dokáže následovat osobu, která se dotkla jeho dotykového displeje. Zamestnanec pritom nemusí mít na sobe žádné zarízení. Robot se neztratí, ani když mu cestu zkríží jiná osoba nebo objekt. EffiBOT mimo jiné zbavuje zamestnance námahy pri nošení težkých predmetu, protože prepravuje ruzné druhy dílu potrebných k montáži vozu. Robot má nosnost až 250 kg nebo na prípojném vozidle uveze až 500 kg.

V experimentální fázi uvedla spolecnost SEAT S.A. do provozu dva roboty EffiBOT, a pokud se osvedcí, jejich pocet v budoucnosti poroste. Na rozdíl od automatizovaných vedených vozidel AGV (Automated Guided Vehicle), která vyžadují pro správnou funkci vodicí dráhy, dokážou autonomní mobilní roboti AMR (Autonomous Mobile Robot), jakým je EffiBOT, rozpoznávat své okolí, stanovit si vlastní trasu do zadaného cíle a cestou se vyhýbat prekážkám.

Etalon pro Prumysl 4.0
Krome robotu EffiBOT využívá výrobní závod Martorell cca 20 kooperujících robotu, tzv. „kobotu“, v oblastech montáže, napríklad pri montáži nápisu na karoserie modelu Ibiza a Arona. Je to další ukázka procesu transformace Martorellu na chytrý výrobní závod.

Spolecnost SEAT S.A. v uplynulých letech zavedla do celého procesu výroby radu technologických inovací, napríklad roboty EffiBOT, spolupracující roboty, vozidla AGV ve vnitrních i venkovních provozech a drony pro logistickou prepravu, které v kombinaci s efektivnejší správou dat díky využívání umelé inteligence, velkých dat a blockchainu umožnují realizaci efektivnejších, flexibilnejších a agilnejších procesu. Spolecnost má navíc inovacní tým odborníku z ruzných oboru, který se specializuje na nové projekty v oblasti Prumyslu 4.0.

SEAT S.A. zavádí v závodě Martorell autonomní mobilní roboty - fotografie SEAT S.A. zavádí v závodě Martorell autonomní mobilní roboty - fotografie SEAT S.A. zavádí v závodě Martorell autonomní mobilní roboty - fotografie SEAT S.A. zavádí v závodě Martorell autonomní mobilní roboty - fotografie SEAT S.A. zavádí v závodě Martorell autonomní mobilní roboty - fotografie