Co je pojištění auta?


21.3.2021

Že je pro to, abyste mohli jezdit s autem po veřejných komunikacích, nezbytné mít nějaké pojištění vozidla, to vám je asi jasné. Tápete ale v pojmech, jako jsou povinné ručení, havarijní pojištění či připojištění?



Nevíte, jaké pojištění auta si vybrat, co je povinné, a naopak dobrovolné, kam se pro sjednání pojištění obrátit a jak na něm co nejvíce ušetřit? Následujících pár řádků vám pomůže se v pojištění auta jednou pro vždy zorientovat.

Povinné ručení je ze zákona povinné

Než poprvé se svým autem vyjedete na silnici, máte povinnost uzavřít na něj povinné ručení. Tuto povinnost vám ukládá zákon. Povinné ručení kryje škody, které svým vozidlem způsobíte na zdraví, životě nebo majetku nějaké třetí straně. Vysvětleme si to na jednoduchém případu. Kvůli tomu, že jste nedali přednost vozidlu přijíždějícímu do křižovatky z hlavní silnice, způsobíte dopravní nehodu. Díky tomu, že máte sjednané povinné ručení, nemusíte hradit žádné škody na cizím autě a zdraví (například léčebné výlohy) cestujících, kteří v něm jeli. Povinné ručení se vztahuje také na vaše spolujezdce ve vašem autě. O všechny tyto platby se postará pojišťovna, u níž máte povinné ručení sjednané. Co vám naopak neproplatí, bude oprava vašeho vlastního vozu.

Havarijní pojištění je dobrovolné

K tomu totiž slouží havarijní pojištění. To už není povinné, ale dobrovolné. Sami si tedy určíte, jestli se vám vyplatí platit pravidelně nějakou částku s tím, že škodu z případného poškození nebudete muset hradit, nebo jestli zariskujete a oprava vám pak zasáhne do vašeho rozpočtu. Na rozdíl od povinného ručení, které je pojištěním odpovědnosti, je havarijní pojištění ze své podstaty pojištěním majetkovým.

Havarijní pojištění vozidla se kromě poškození u nehody vztahuje i na vandalismus, odcizení či přírodní vlivy (například poškození kroupami). Lze si k němu sjednat i různá připojištění, typicky asistenční služby při nehodě, pojištění čelního skla nebo pojištění pro případ srážky se zvěří. U havarijního pojištění auta se řeší tzv. spoluúčast. Ta udává, z jakého procenta se na uhrazení škod budete společně s pojišťovnou podílet. Bývá v jednotkách procent. Obecně platí, že čím vyšší spoluúčast si sjednáte (čím více zaplatíte při případném poškození), tím méně zaplatíte na pravidelném pojistném.

Srovnejte si ceny pojištění auta a vyberte si tu nejvýhodnější nabídku

Při výpočtu pojistného u povinného ručení hrají roli údaje o vozidle, které plánujete pojistit (značka, model, stáří, výkon, typ paliva…) i o pojištěném (věk, řidičské zkušenosti, doba ježdění bez nehod…). Abyste nemuseli náročně procházet různé nabídky různých pojišťoven, můžete si ceny všech nabízených pojištění auta porovnat v jednoduchém srovnávači povinného ručení.



Fotografie:


Co je pojištění auta? - fotografie