SEAT S.A. nabízí své zdravotnické kapacity pro očkování obyvatel proti onemocnění COVID-19


26.2.2021

Spolecnost SEAT S.A. a ministerstvo zdravotnictví Katalánska se dohodly na spolupráci ve snaze zefektivnit proces ockování široké verejnosti, jakmile bude k dispozici dostatek dávek pro rozsáhlé ockování obyvatel proti onemocnení COVID-19. Spolecnost nabídla, že poskytne svou infrastrukturu a zdravotnický personál ve snaze pomoci verejnému zdravotnictví s ockováním. Plánovaný proces pocítá s ockováním zamestnancu spolecnosti SEAT a koncernu Volkswagen v Katalánsku vcetne jejich rodin, ale také obyvatel žijících v bezprostredním okolí. SEAT se chce touto spoluprací podílet na boji proti pandemii, a podporit tak celou spolecnost.Dohoda byla uzavrena na dnešním setkání v sídle spolecnosti v Martorellu, Jeho úcastníci dohodli finální podobu dílcích aspektu celé iniciativy. Setkání se zúcastnili místopredseda katalánské vlády Pere Aragonès a katalánská ministryne zdravotnictví Alba Vergésová, predseda predstavenstva spolecnosti SEAT a znacky CUPRA Wayne Griffiths, clen predstavenstva odpovedný za lidské zdroje a organizaci Xavier Ros, vedoucí oddelení pro péci o zdraví, bezpecnost a mimorádné události Dr. Patricia Suchová a reditel oddelení pro vztahy s institucemi Josep Maria Recasens.

SEAT S.A. konkrétne otevre jednu ze svých budov v sousedství sídla spolecnosti v Martorellu jako ockovací stredisko pro obyvatele okresu Baix Llobregat. Ockování bude provádet vlastní zdravotnický personál spolecnosti. SEAT S.A. hodlá tímto krokem, který bude realizován, jakmile bude k dispozici dostatek vakcín, prispet k urychlení proockování celé populace a ke zmírnení náporu na zdravotnický systém. Spolecnost odhaduje, že by mohla aplikovat približne 8000 dávek vakcíny denne, resp. 160 000 dávek mesícne. Na základe poverení zdravotních úradu a jejich plánu nabízí výrobce automobilu také možnost ockování všech zamestnancu spolecnosti SEAT S.A. a koncernu Volkswagen v ostatních cástech Španelska, a to vcetne jejich rodin, až budou vakcíny dostupné. Celkem by se jednalo o 50 000 osob.

„Od zacátku pandemie deláme všechno možné, abychom ochránili zdraví našich zamestnancu. V lonském roce jsme na základe jasne definované strategie testování uskutecnili více než 100 000 testu, pricemž podíl nakažených byl pouhých 0,7 %. Pro podporu španelské ekonomiky je spolupráce klícová, a stejne tak duležitá je i pro prechod od prevence k ochrane a imunizaci. Chceme být lídrem ekonomického oživení a naše zdravotnické služby v tom budou hrát klícovou roli. Jsme velmi hrdí na to, že mužeme dnes oznámit prijetí nezbytných opatrení k tomu, abychom pomohli naockovat tisíce lidí,“ rekl Wayne Griffiths. „Výroba ventilátoru, kterou jsme zajistili na pocátku pandemie, je jedním z nejúžasnejších projektu realizovaných spolecností SEAT v její 70leté historii. S príchodem vakcín zacne období velkého optimismu. Jsme presvedceni o tom, že prevence a ockování jsou receptem na prekonání této pandemie a cestou k rychlému návratu všech spolecenských a hospodárských aktivit.“ Xavier Ros k tomu dodal: „Ve spolecnosti SEAT mnoho let udržujeme vysoké standardy zdravotnické péce o zamestnance a v dobe pandemie to znovu potvrzujeme velmi nízkými pocty nakažených v radách našich zamestnancu. Nyní pomužeme v boji proti viru i za hranicemi naší firmy, a to nejefektivnejším možným zpusobem – ockováním.“

Pere Aragonès vyjádril vdecnost za „trvalou ochotu spolecnosti SEAT spolupracovat s katalánskou vládou a nabízet veškerý svuj potenciál velké firmy ke službe naší zemi“. A navíc upozornil na „zájem této spolecnosti o obcany, projevovaný v iniciativách, mezi než patrí i projekt, který jsme dnes predstavili, nebo v úsilí behem první vlny pandemie, behem níž SEAT sestrojil nový systém plicního ventilátoru, který zachránil mnoho životu“. Ve stejném duchu i Alba Vergésová zduraznila, že „smlouva mezi katalánskou vládou a spolecností SEAT je další ukázkou skutecnosti, že ockování proti onemocnení COVID-19 vyžaduje spolupráci všech. Na ministerstvu zdravotnictví jsme za tuto spolupráci velmi vdecni, ale je duležité, abychom dostali více vakcín, a mohli tak ockování urychlit“.

Obytné automobily CUPRA jako mobilní ockovací strediska ve vzdálených obcích
V rámci smlouvy uzavrené s vládou Katalánska pomuže SEAT S.A. v prípade potreby s distribucí vakcín do mest a obcí, aby bylo v nejkratší možné dobe naockováno co nejvíce lidí.

Spolecnost vyšle na tato místa obytné automobily CUPRA, které na sportovních podnicích používají jezdci. Po jejich úprave pro zdravotnické úcely v nich bude zdravotnický personál spolecnosti SEAT S.A. ockovat obyvatele ruzných mest a obcí v Katalánsku na základe spolupráce se zdravotními úrady, aby se celý proces urychlil.

Zdravotníci spolecnosti SEAT S.A. z oddelení prevence obdrželi první dávky vakcíny v tomto týdnu, v souladu s ockovacím plánem katalánské vlády. Pro zdravotníky katalánské regionální správy bylo setkání také príležitostí k tomu, aby svým kolegum ze spolecnosti SEAT S.A. vysvetlili pravidla ockování. Od zacátku pandemie pracuje tým více než 100 zamestnancu spolecnosti na tom, aby zabránil šírení onemocnení COVID-19 mezi více než 20 000 zamestnanci všech spolecností koncernu Volkswagen ve Španelsku. A to úspešne, protože podíl pozitivne testovaných v nich dosáhl pouhého 1 %. SEAT také ocekává, že v nadcházejících týdnech podá vakcínu cca 2000 ohroženým osobám z rad svých zamestnancu, a to v souladu s ockovacím plánem zdravotních úradu.

SEAT a zdraví, spojení s dlouhou historií
SEAT S.A. v boji s onemocnením COVID-19 znovu dokazuje svou odpovednost, kreativitu a odhodlání pomáhat celé spolecnosti. Hned zpocátku zorganizoval SEAT prukopnický projekt výroby plicních ventilátoru, které daroval nemocnicím, jimž se v první vlne pandemie této lékarské techniky nedostávalo. Iniciativu zrealizoval tým 150 profesionálu z ruzných oddelení spolecnosti, který ve spolupráci se start-upem Protofy.XYZ, lékarskými odborníky a Španelskou agenturou pro léky a zdravotnické produkty sestavil po neúnavné práci vhodný prototyp. V nem našel uplatnení elektromotor pro ovládání steracu modelu SEAT Leon. Výrobu plicních ventilátoru si vzala na starosti Dílna 9 v závode Martorell. V rekordním case vzniklo více než 600 plicních ventilátoru, které byly dodány v dobe vrcholu pandemie nemocnicím v celém Španelsku.

Když padlo rozhodnutí o obnovení pracovních cinností dne 27. dubna 2020, podrobila spolecnost SEAT S.A. jako první firma ve Španelsku svých 15 000 zamestnancu testum PCR, aby bylo ochráneno jejich zdraví a zabránilo se šírení viru SARS-CoV-2. Spolecnost opakovala plošné testování po návratu z letní dovolené a znovu po vánocní prestávce, aby detekovala asymptomatické prípady a zabránila prenosu viru mezi zamestnanci.

Spolecnost na zacátku letošního roku ucinila další krok a schválila plán, podle nehož podrobuje více než 10 000 pracovníku na všech pracovištích antigenním testum dvakrát týdne. V prumeru uskutecnuje 4500 testu denne. Cílem tohoto opatrení je minimalizovat riziko propuknutí nákazy na pracovištích a ulevit verejnému zdravotnictví, které je pretíženo alarmujícím nárustem prípadu v dusledku sociálních kontaktu a šírení britské mutace koronaviru, o které se predpokládá, že je výrazne více nakažlivá. Spolecnosti se ve spojení s dalšími hygienickými a preventivními opatreními na pracovištích (dezinfekce rukou, používání roušek, udržování bezpecného odstupu, kapacitní omezení) darí držet pocet pozitivních prípadu výrazne pod prumerem v príslušné oblasti a jejich podíl nikdy neprekrocil 1 % z celkového poctu zamestnancu.