Jak na dezinfekci klimatizace?


14.2.2021

Vetšina motoristu se zajímá o možnosti dezinfekce klimatizace až ve chvíli, kdy klimatizace zretelne zapáchá. Ve skutecnosti byste ale klimatizaci meli cistit pravidelne, pokud tedy nechcete dýchat vzduch plný bakterií.Zapáchající klimatizace je nepríjemná a je jasným znakem, že se v klimatizaci usadila organická ci anorganická znecištení. Namnožené bakterie ovšem nemusíte cítit, presto vás ovlivnují. Pri vdechování znecišteného vzduchu z klimatizace mužete trpet bolestmi hlavy, zánety prudušek, astmatem, rýmou, alergií nebo únavou.

Dezinfekce klimatizace je více než jen vune do auta

Dezinfekce klimatizaci perfektne procistí a také provoní. Tuto vonavou proceduru byste meli opakovat ideálne dvakrát rocne, vždy na jare a na podzim. Jednou za cas (cca za dva roky) je vhodné navštívit specializovaný autoservis a nechat si klimatizaci vycistit tam.

Doma máte dve možnosti, jak vycistit klimatizaci:

1. Penový cistic s hadickou – musíte vyjmout palubní filtr a penu nastríkat do otvoru nasávajícího vzduch. Je to levné rešení, ale pri aplikování je clovek uvnitr a vdechuje výpary, což není ideální.

2. Dezinfekce klimatizace ve spreji – lahvicku otevrete a necháte uvnitr zavreného vozu pri spuštené ventilaci.

V servisech provádí dezinfekce klimatizace pomocí ozónu ci speciálního roztoku.

Jak na domácí cištení klimatizace dezinfekcí ve spreji?

Porídíte si dezinfekci klimatizace, postavíte ji na stredový tunel za predními sedackami, zavrete všechna okna. Nastartujete, ventilátor pustíte na maximum na nejnižší teplotu, zapnete klimatizaci i vnitrní cirkulaci. Trysku dezinfekce namíríte od sebe a aktivujete ji. Pak proste zavrete dvere a necháte dezinfekci 15 minut pusobit. Vy mezitím budete venku, nezustávejte v aute, at nevdechujete výpary. Po ctvrt hodince stací vypnout motor a auto na 10 až 15 minut vyvetrat. To je vše.

Cistic klimatizace není drahá záležitost, napríklad na e-shopu vLesku stojí pres tri stovky. Koupíte tam i další prostredky, díky nimž bude váš plechový milácek vypadat zase jako nový – oživovac plastu, cistic kuže, cistic alu kol i jinou kosmetiku na auto.Fotografie:


Jak na dezinfekci klimatizace? - fotografie