Jak na dezinfekci klimatizace?


14.2.2021

Většina motoristů se zajímá o možnosti dezinfekce klimatizace až ve chvíli, kdy klimatizace zřetelně zapáchá. Ve skutečnosti byste ale klimatizaci měli čistit pravidelně, pokud tedy nechcete dýchat vzduch plný bakterií.Zapáchající klimatizace je nepříjemná a je jasným znakem, že se v klimatizaci usadila organická či anorganická znečištění. Namnožené bakterie ovšem nemusíte cítit, přesto vás ovlivňují. Při vdechování znečištěného vzduchu z klimatizace můžete trpět bolestmi hlavy, záněty průdušek, astmatem, rýmou, alergií nebo únavou.

Dezinfekce klimatizace je více než jen vůně do auta

Dezinfekce klimatizaci perfektně pročistí a také provoní. Tuto voňavou proceduru byste měli opakovat ideálně dvakrát ročně, vždy na jaře a na podzim. Jednou za čas (cca za dva roky) je vhodné navštívit specializovaný autoservis a nechat si klimatizaci vyčistit tam.

Doma máte dvě možnosti, jak vyčistit klimatizaci:

1. Pěnový čistič s hadičkou – musíte vyjmout palubní filtr a pěnu nastříkat do otvoru nasávajícího vzduch. Je to levné řešení, ale při aplikování je člověk uvnitř a vdechuje výpary, což není ideální.

2. Dezinfekce klimatizace ve spreji – lahvičku otevřete a necháte uvnitř zavřeného vozu při spuštěné ventilaci.

V servisech provádí dezinfekce klimatizace pomocí ozónu či speciálního roztoku.

Jak na domácí čištění klimatizace dezinfekcí ve spreji?

Pořídíte si dezinfekci klimatizace, postavíte ji na středový tunel za předními sedačkami, zavřete všechna okna. Nastartujete, ventilátor pustíte na maximum na nejnižší teplotu, zapnete klimatizaci i vnitřní cirkulaci. Trysku dezinfekce namíříte od sebe a aktivujete ji. Pak prostě zavřete dveře a necháte dezinfekci 15 minut působit. Vy mezitím budete venku, nezůstávejte v autě, ať nevdechujete výpary. Po čtvrt hodince stačí vypnout motor a auto na 10 až 15 minut vyvětrat. To je vše.

Čistič klimatizace není drahá záležitost, například na e-shopu vLesku stojí přes tři stovky. Koupíte tam i další prostředky, díky nimž bude váš plechový miláček vypadat zase jako nový – oživovač plastů, čistič kůže, čistič alu kol i jinou kosmetiku na auto.Fotografie:


Jak na dezinfekci klimatizace? - fotografie