Plánujete si pořídit tažné zařízení? Poradíme vám, na co se zaměřit


22.10.2018

Tažné zařízení bývá běžnou součástí jak osobních, tak firemních užitkových vozů. Jejich prostřednictvím k automobilu můžete například připevnit tažný vozík nebo přívěs. A jak vybrat takové, jež bude přesně odpovídat vašim potřebám?Tažná zařízení se v podstatě dělí do dvou kategorií: na tažná zařízení pevná a odnímatelná. Rozdíl mezi nimi je nasnadě: pevné tažné zařízení je na voze namontováno napevno, ať již se šroubovým či svařeným tažným ramenem. Na rozdíl od zařízení odnímatelného, jež je nutno po použití odmontovat. To, jaké zvolíte, závisí jen na vás, respektive na vytížení vašeho vozu.

Odnímatelný, nebo pevný?

Využíváte-li své tažné vozidlo jen občas, není důvod pořizovat si pevné tažné zařízení. Nasazení i snímání odnímatelného tažného zařízení totiž probíhá hladce a bez problémů. Jen na něj musíte myslet a po použití tažného vozidla jej musíte odmontovat. V případě častého používání jednoznačně doporučujeme zvolit tažné zařízení pevné.

Evropská legislativa

Čep tažných zařízení bývá kulový a pod nárazníkem je viditelný. Evropskými normami je jasně dána jeho velikost - průměr o velikosti 50 mm. Vzdálenost čepu od povrchu silnice by se měla pohybovat mezi 530 až 420 mm. Pevné zařízení pak ze zákona nesmí překrývat registrační značku vozidla, osvětlení a musí být homologováno podle směrnice Evropské unie.

Zaměřte se na kompatibilitu se svým vozem

Vybrané tažné zařízení samozřejmě musí být kompatibilní s vaším vozem. Obecně je možné ho připevnit k většině automobilů s výjimkou vozů s nulovou přípustnou hmotností přípojného vozidla. V tomto případě můžete využít jen tažné zařízení pro nosiče kol.

Zaměřte se na kvalitu

Velkou pozornost věnujte i kvalitě materiálu tažného zařízení, na němž bude záviset jeho životnost. Každé tažné zařízení také musí disponovat typovým štítkem s veškerými technickými údaji. Mezi ně patří číslo homologace, maximální zatížení, svislé zatížení a tzv. D hodnota.

Fotografie:


Plánujete si pořídit tažné zařízení? Poradíme vám, na co se zaměřit  - fotografie